NAV ellenőrzés boltban
A NAV ellenőrzések döntő hányadát az üzletekben végzett ellenőrzések jelentik. A "boltban" végzett ellenőrzések is jogkövetési vizsgálatnak számítanak, melynek két fő iránya lehet.
Egyrészről vizsgálhatja a számla- nyugtaadási kötelezettség teljesítését, másrészről a helyszínen talált személyek bejelentését, azaz a foglalkoztatottak társadalombiztosítási bejelentésének ellenőrzésére irányuló jogkövetési vizsgálatot is végezhet az adóhatóság.
A helyszíni ellenőrzés során az adóhatóság jegyzőkönyvet vesz fel, melynek során a jelenlévőket nyilatkoztatja, sokan ilyenkor élnek is ezzel a lehetőséggel, pedig nem felétlenül kellene. Az adott cég képviselője (ügyvezető) vagy az egyéni vállalkozó nem köteles nyilatkozatot tenni, illetve a helyszínen észrevételt tenni (ez lehetőség), ami nem jelenti azt, hogy nem kíván nyilatkozni, vagy észrevételt tenni, ezek a jogok a jegyzőkönyv átvételétől számított 15 napig gyakorolhatók.
A boltban végzett ellenőrzések jelentős száma azt is jelenti, hogy az adóhatóság „rutinból” végzi ezeket az adóellenőrzéseket, mely magában rejti a hiba lehetőségét. A nyugtaadás elmulasztása sem feltétlenül végződik bírsággal, üzletbezárással amennyiben nem azonnal teszünk nyilatkozatot és élünk az észrevétel, majd a fellebbezés jogával, azaz a jogorvoslati joggal.
Amíg a számla- nyugtaadási kötelezettség elmulasztása estén akár üzletbezárással is élhet az adóhatóság, addig a foglalkoztatottak társadalombiztosítási bejelentésének ellenőrzésére irányuló jogkövetési vizsgálatot adóellenőrzés is követhet ahol, becslési eljárás keretében állapítanak meg jelentős mértékű adó- járulék kötelezettséget. Mind erre tekintettel is szükséges az, hogy az ellenőrzés követően éljünk a jogorvoslat jogával.
Az ellenőrzésnek három féle kimenetele lehet:
- az ellenőrzés befejeződik és nem indul hatósági eljárás, mert minden rendben volt,
- az ellenőrzés befejeződik és hatósági eljárás indul, azaz mulasztás történt, amelyet szankcionálni fognak,
- az ellenőrzés folytatása indokolt, mert nem tisztázott a tényállás, bizonyítás felvétele szükséges, utána dönthető el, hogy követett-e el az ellenőrzött mulasztást vagy sem.
Amennyiben a mulasztás ténye egyértelmű akkor megindul a hatósági eljárás, amelynek a határideje 30 nap. Ezen időtartam alatt az adóhatóság határozatot hoz, melyben megállapítja mulasztásnak megfelelő bírság összegét, illetve rendelkezhet az üzletlezárásáról. A határozattal szemben 15 napon belül fellebbezéssel lehet élni, mely alapján születik meg a (végleges) jogerős döntés.
Amennyiben az ellenőrzés folytatása indokolt, abban az esetben bizonyítási eljárást folytat le az adóhatóság, melynek során iratok csatolására hívhat fel, vagy tanúvallomást vehet fel, nyilatkozatételre hívhat fel.
Ezt követően zárójegyzőkönyvet vesz fel, amellyel szemben 15 napon belül észrevételt lehet előterjeszteni. Ha zárójegyzőkönyvben megállapítást tesz az adóhatóság, akkor hatósági eljárás követi a jegyzőkönyvet, azaz határozatot hoz, mellyel szemben fellebbezést lehet előterjeszteni.
Amennyiben boltjában ellenőrzés volt, keressen bizalommal az igénybevehető jogorvoslatért.